Návštěvník č.: 373990

Výstavy v zámecké galérii


Jiří Křenek - Formule 1 na zámku +

22. 6. - 31. 8. 2016

 

Jiří Křenek je současný český fotograf, který se zaměřuje na oblast motoristického sportu. Jako jeden z mála občanů České republiky má akreditaci k fotografování závodů Formule 1. Právě fotografie z prostředí tohoto slavného okruhů závodů jsou předmětem výstavy v zámecké galerii. Výstava je součástí Fotofestivalu Moravská třebová 2016. odkaz na festival

Vedle motoristických snímků zpracovává Jiří Křenek také sociologicky laděné dokumentární soubory, například o hypermárketech, satelitních vesnicích či fenoménu mobilního telefonu.

Za své fotografie získal několik cen. Mimo jiné dvě 1. místa v souteži Czech Press Photo (2000, 2002) nebo 1 cenu za nejlepší výtvarnou fotografii motoristického sportu v Paříži (2004).

 

Vernisáž: 21. června v 17:30

 

Vstupné: 20/10 Kč

 
Archív výstav


Antonín Kratochvíl - Sideshow

27.6. - 23.8. 2015

Doposud nezveřejněné černobílé snímky vás vtáhnou do prostředí americké lidové zábavy – Sideshow.  Antonín Kratochvíl tyto fotografie pořídil  v roce 1973. Dokumentují svět pouličních herců, akrobatů, hadích žen či polikačů nožů, kteří kolemjdoucím za peníze ukazují svá bizarní cirkusová čísla. „Na Floridě jsem fotil více než půl tuny vážícího Texasana. Od roku šedesát sedm se kvůli své tloušťce přestal pohybovat. Celé dny a noci trávil v gigantické posteli, která se nacházela uprostřed jeho přívěsu, jehož dvě strany byly vyrobeny ze skla. Chodívali se na něj koukat zvědavci z celé Ameriky…“ (A. Kratochvíl)

Většina snímků z této fotografické eseje  Sideshow vznikla v malém městečku Gibsonton na Floridě. Právě zde našli svůj domov freak people neboli podivíni s různými druhy tělesných handicapů, z kterých majitelé sideshows udělali živé atrakce bavící pouliční publikum. Další část snímků A. Kratochvíl nafotil jejich během kočování.

V současnosti je Sideshow už neexistujícím kulturním fenoménem.


Fenomén Igráček

31.3. - 14.5. 2015

Výstava o legendární hračce, se kterou si hráli už rodiče dnešních dětí. Její součástí je velká sbírka jak historických tak nových, moderních variant figurek. Návštěvníci se také mohou seznámit s výrovou a vývojem panáčků od roku 1976, kdy byl první Igráček, povoláním zedník, vyroben. Součástí výstavy je i hrací koutek pro děti. Také si budte moci koupit některé Igráčky ze současné produkce.

Výstava byla realizována ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Brně.


Ivan Pinkava

28.6. - 24.8. 2014

Výstava významného českého fotografa v rámci 15. ročníku Fotofestivalu Moravská Třebová.

Ivan Pinkava si během takřka třiceti let vytvořil vlastní, svébytný vizuální jazyk, který lze ztotožnit s jeho vlastním uvažováním o světě. Figury a zátiší se v jeho díle prolínají, jsou aktualizovaným zrcadlením hlubších myšlenkových procesů navázaných na řeč tradiční západní kultury. Autor cíleně vstupuje do známých ikonografických situací, aby je – někde nepatrně, jinde radikálně – pozměnil, zpřeházel, přejmenoval, vyprázdnil, zastřel nebo jim dal vyniknout v jiném osvětlení. Za dějinnými kulisami nachází cosi společného, platného pro současnost i budoucnost – předobrazy lidské nejistoty pramenící z vlastní tělesné pomíjivosti.

 


Historické trojkolky

31. 5. - 22. 6. 2014

Výstavní sál zámku.

Jedinečná výstava historických trojkolek ze soukromé sbírky Jiřího Fialy, kterému se podařilo vytvořit kolekci více jak 140 kusů historických trojkolek, který je pravděpodobně největší svého druhu na světě. Jednotlivé exponáty pocházejí z různých zemí celé Evropy, ale i Ameriky a Austrálie. Dvě nejstarší trojkolky sbírky pana Fialy mají ve svém rodném listě dokonce rok 1865.

Výstava se uskuteční v rámci festivalu Moravskotřebovské arkády.

 


Jak se rodí večerníčky

1. dubna - 18. května 2014

Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem jsme pro Vás připravili interaktivní výstavu věnovanou televiznímu programu, který zná snad každý. Součástí výstavy je řada zajímavých her, jako večerníčkovo pexeso a interaktivních prvků pro děti, které přibližují proces a techniku, jakým byly kreslené seriály vytvářeny. Návštěvníci si mohou vyzkoušet vodění loutek, maňáskové divadélko v tv obrazovce, filmové ruchy nebo si složit večerníčkovu čepici.

Na výstavě si také můžete prohlédnout kulisy a postavičky, které si "zahrály" v populárním večerníčku Pat a Mat nebo si podívat na některou z epizod tohoto známého večerníčku.


Keltové v Čechách

Od 6. září do 31. října bude na zámku přístupná výstava o životě Keltů v Čechách.Ta Vás seznámí s životem lidí, kteří obývali naše země před dvěma tisíci lety.

Součástí výstavy jsou archeologické nálezy keramiky či kovových nástrojů nebo žernovu. Archeologické nálezy většinou pochází ze známých středočeských oppid Závist u Zbraslavi nebo Stradonice u Berouna. Na velkých panelech se můžete seznámit s dávnou kulturou keltského kmene Bójů, který dal také naší zemi název, tj. Bohemia.

Na výstavě také uvidíte model typiského keltského obydlí a také palisády, kterými opevňovali svá sídliště - oppida. Zajímavý je i model keltského hrobu.


Krtečkova dobrodružství

2. dubna - 19 května 2013
Interaktivní výstava věnovaná tvorbě Zdeňka Milera je plná her, skládaček, soutěží a zajímavostí. Průvodcem je světoznámá a všemi dětmi milovaná postavička Krtečka. Přijďte si hrát s Krtečkem, cvrčkem, Kubou Kubikulou, veselou mašinkou a dalšími oblíbenými kreslenými postavičkami.


Expedice středověk

8.června - 16.září 2012

Interaktivní výstava nejen pro malé, ale i velké. Výstava hravou formou přibližuje atraktivní aspekty života lidí ve středověku.
Návštěvníci si mohou vyzkoušet dobové oblečení, rytířskou zbroj, posadit na model turnajového koně nebo se rozhlédnout z korby husitského vozu. Ukázky útrpného práva vás fyzickou formou přesvědčí o nepohodlí dřevěné klády či středověkého pranýře. Zajemci si také mohou vyzkoušet jak se psalo husím brkem, otestovat své historické znalosti na časové přímce nebo si zahrát na zvonkohře.
Na památku si můžete odnést vlastnoručně vyraženou minci středověkým razidlem.


Dáblova bible

19.4. - 20.5. 2012

Codex Gigas, neboli česky Obrovská kniha byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v Podlažickém klášteře. Záměrem autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla a vytvořit tak jakousi "knihovnu v jedné knize". Z tohoto důvodu byla ve středověku nazývána osmým divem světa. Podle unikátního vyobrazení ďábla na listu 290 o velikosti skoro 50 cm se jí lidově začalo říkat Ďáblova bible. Rozměr desek je 92x51x28 cm, hmotnost celé knihy 75 kg a obsahuje 640 stran.

Součástí výstavy bude i několik zajímavých historických biblí ze sbírek moravskotřebovského muzea.Klenoty noční oblohy

4. - 31. října 2012

Téměř celý říjen budou ve výstavním sále zámku k vidění fotografie vesmirných těles a úkazů pořízených skrze astronomické dalekohledy. Výstava je zapůjčená od Západočeské pobočky České astronomické společnosti.
Vernisáž s přednáškou Jindřicha Žižky: CESTA BEZ NÁVRATU - se bude konat ve čtvrtek 4. října v 17 hodin v Rytířském sále. Vstupné na přednášku zdarma.
5.10. dopolední program na nádvoří zámku pro školy: Přes překážky ke hvězdám
Výstava i doprovodné akce se konají ve spolupráci s Hvězdárnou Boleslava Tecla při DDM v Moravské TřebovéDobrodružství na hradě - hlavolamy

2. duben - 15. květen 2011

Na začátek sezony pro Vás přichystali interaktivní vástavu Dobrodružství na hradě - hlavolamy. Výstavu připravujeme ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální peči, o.s. Ostrava. Výstava je určena hlavně pro dětského návštěvníka, ale na své si přijdou i rodiče.V kulisách hradních rozvalin čekají na návštěvníky hlavolamy, hry a rébusy s různou obtížností pro zkušené luštitele i pro začátečníky.

„Celá tato interaktivní výstava je “škola hrou”. Aniž by dítě vědělo, učí se matematiku, procvičuje si paměť, logické myšlení, kombinační schopnosti, postřeh a trpělivost.“, říká Karel Prais, vedoucí projektů.Jan Saudek

21. - 31. května 2011

Zveme Vás pozvat na výstavu fotografií a olejů Jana Saudka, která se koná ve výstavních prostorách zámku v Moravské Třebové.Výstava bude probíhat ve dnech od 21.5. 2011 do 31.5. 2011 v rámci celostátní přehlídky ZUŠ, Výtvarný svět na zámku.Součástí výstavy bude i vernisáž, která se uskuteční dne 21.5. 2011 ve 14:00 hodin. Sára Saudková: Dolce Vita

25.6. - 31.7.2011

Sára Saudková uvede na moravskotřebovském Fotofestivalu výstavu nazvanou Dolce vita. Hlavní roli na snímcích Sáry Saudkové hrají většinou ženy. Ženy nahé, ženy ženské, ženy divoké, rozevláté a něžné. Ženy, které umí být jen se sebou a umí vytvořit dojem souladu. Fotografie nevypráví příběhy, ale zachycují radost a okamžiky zastavení, vytržení z pavučiny chvatu a shonu, jako by autorka chtěla černou tužkou obtáhnout všechny pocity, než je někde zapomene, a nechat je číst dále samotné, nadechnout a prožít.

Více o fotofestivalu na http://fotofestivalmt.czAAP - Absolventi Akademie výtvarných umění v Praze

6. - 28. srpna 2011

Od 6. srpna se ve výstavním sále zámku představí skupina mladých výtvarníků z Akademie výtvarných umění v Praze, kteří dokončili studia po roce 2006. Jedná se o absolventy intermediálního, grafického ateliéru, ateliéru nových medií, monumentální tvorby a také malířských a sochařských ateliérů.

Jedná se konkrétně o tyto umělce:

Denisa Cirmaciová, David Helán, Linda Klimentová, Kateřina Kociánová, Robin Koloč, Václav Mendelík, Anna Plačková, Karel Přáda, Mikuláš, Zdeněk Trs, Martin Šilhán, Šimon Vahala, Jan Vlček a třebovský rodák Vladan Kolář.

Vernisáž: pátek 5. srpna v 16 hodin ve výstavním sále zámkuDny hlavolamů

5. října - 30. října 2011

Pro ty co rádi řeší různé hlavolamy a logické úlohy jsme na měsíc říjen přichystali interaktivní výstavu s 20 velkými hlavolamy. Výstava je vhodná především pro školáky, ale zaujme určitě i řadu dospělých. Pro zájemce bude na vyžádání k dispozici i pracovní list, kam si mohou zaznamenávat své úspěchy.

Tato interaktivní výstava je “škola hrou”. Aniž by si to dítě uvědomovalo, tak se vlastně učí, procvičuje si paměť, logické myšlení, kombinační schopnosti, postřeh a trpělivost.

Vernisáž: 5. října v 16 hodinHistorie policie a četnictva

3. - 25. září 2011

Výstava pořádaná ve spolupráci s Muzeem policie v Praze vás seznámi s minulostí těcgto bezpečnostních složek u nás. Na informačních panelech se, ale můžete lecos dozvědět i o součastné policii. Například s fungováním dopravní policie, letecké služby  nebo Národní protidrogové centrály.

K nejzajímavějším exponátům patří jistě stejnokroje od prvorepublikových četníků až po stejnokroje příslušníků VB před rokem 1989. Fungování dopravní policie bude ilustrovat i vysloužilý dopravní radar pro měření rychlosti vozdel.