Výstava v Zámecké galerii

Fotoklub Alfa – výběr z tvorby

23. 6. – 31. 8. 2017

Nejlepší fotoklub vzešlý z národního kola 36. ročníku soutěže amatérské fotografie v roce 2016 je FOTOKLUB ALFA Pardubice.
Od 23. 6. 2017 se můžete těšit na jejich fotografie vystavené na zámku. Slavnostní vernisáž v 17:30

Fotoklub ALFA Pardubice se pravidelně schází již od roku 1969. Členové fotoklubu se obměnili, láska k fotografii zůstává. Všichni společně probírají své fotografické úlovky a diskutují o neustále se měnící fototechnice. Fotoklub se účastní Ratibořického mapového okruhu, někdy úspěšně, jindy méně úspěšně. Oblíbené jsou každoroční společné výpravy do českých měst. Každý má své fotografické téma, ale na jednom se shodují všichni – město, jeho život a lidé. Z tohoto námětu vycházely i fotografie, které v roce 2016 uspěly v Národní fotografické soutěži ve Svitavách.

Vstupné: 20 / 10 Kč

ARCHIV VÝSTAV

Krysáci

1. 4. – 21. 5. 2017

Výstava, pojmenovaná jednoduše Krysáci, nabízí pohled do zákulisí natáčení populárního večerníčku. K vidění jsou trojrozměrné aranžované scény, které představují život televizních hlodavců na malém smetišti blízko Vizovic. Celou výstavu doplňují fotografie a texty, přibližující výrobu a natáčení Krysáků. Výstava může zaujmout i milovníky animované tvorby. Tento večerníček byl v roce 2008 mj. oceněn televizní cenou Elsa za nejlepší animovaný televizní pořad.

Pokud Vám jména Hodan, Hubert a Eda (či sádrový trpaslík Ludvíček) nic neříkají, pak se zeptejte dětí. Ty budou určitě vědět, že se jedná o hlavní postavičky oblíbeného loutkového večerníčku s názvem Krysáci, kterým svůj hlas propůjčili známí herci Bolek Polívka a Jiří Pecha.

Jiří Křenek – Formule 1 na zámku

Jiří Křenek je současný český fotograf, který se zaměřuje na oblast motoristického sportu. Jako jeden z mála občanů České republiky má akreditaci k fotografování závodů Formule 1. Právě fotografie z prostředí tohoto slavného okruhů závodů jsou předmětem výstavy v zámecké galerii. Výstava je součástí Fotofestivalu Moravská Třebová 2016. odkaz na festival
Vedle motoristických snímků zpracovává Jiří Křenek také sociologicky laděné dokumentární soubory, například o hypermárketech, satelitních vesnicích či fenoménu mobilního telefonu.

Za své fotografie získal několik cen. Mimo jiné dvě 1. místa v souteži Czech Press Photo (2000, 2002) nebo 1 cenu za nejlepší výtvarnou fotografii motoristického sportu v Paříži (2004).

Antonín Kratochvíl – Sideshow

Doposud nezveřejněné černobílé snímky vás vtáhnou do prostředí americké lidové zábavy – Sideshow.  Antonín Kratochvíl tyto fotografie pořídil  v roce 1973. Dokumentují svět pouličních herců, akrobatů, hadích žen či polikačů nožů, kteří kolemjdoucím za peníze ukazují svá bizarní cirkusová čísla. „Na Floridě jsem fotil více než půl tuny vážícího Texasana. Od roku šedesát sedm se kvůli své tloušťce přestal pohybovat. Celé dny a noci trávil v gigantické posteli, která se nacházela uprostřed jeho přívěsu, jehož dvě strany byly vyrobeny ze skla. Chodívali se na něj koukat zvědavci z celé Ameriky…“ (A. Kratochvíl)

Většina snímků z této fotografické eseje Sideshow vznikla v malém městečku Gibsonton na Floridě. Právě zde našli svůj domov freak people neboli podivíni s různými druhy tělesných handicapů, z kterých majitelé sideshows udělali živé atrakce bavící pouliční publikum. Další část snímků A. Kratochvíl nafotil jejich během kočování.

V současnosti je Sideshow už neexistujícím kulturním fenoménem.

 

Fenomén Igráček

Výstava o legendární hračce, se kterou si hráli už rodiče dnešních dětí. Její součástí je velká sbírka jak historických tak nových, moderních variant figurek. Návštěvníci se také mohou seznámit s výrovou a vývojem panáčků od roku 1976, kdy byl první Igráček, povoláním zedník, vyroben. Součástí výstavy je i hrací koutek pro děti. Také si buďte moci koupit některé Igráčky ze současné produkce.

Výstava byla realizována ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Brně.

Ivan Pinkava

Výstava významného českého fotografa v rámci 15. ročníku Fotofestivalu Moravská Třebová.

Ivan Pinkava si během takřka třiceti let vytvořil vlastní, svébytný vizuální jazyk, který lze ztotožnit s jeho vlastním uvažováním o světě. Figury a zátiší se v jeho díle prolínají, jsou aktualizovaným zrcadlením hlubších myšlenkových procesů navázaných na řeč tradiční západní kultury. Autor cíleně vstupuje do známých ikonografických situací, aby je – někde nepatrně, jinde radikálně – pozměnil, zpřeházel, přejmenoval, vyprázdnil, zastřel nebo jim dal vyniknout v jiném osvětlení. Za dějinnými kulisami nachází cosi společného, platného pro současnost i budoucnost – předobrazy lidské nejistoty pramenící z vlastní tělesné pomíjivosti.

Historické trojkolky

Jedinečná výstava historických trojkolek ze soukromé sbírky Jiřího Fialy, kterému se podařilo vytvořit kolekci více jak 140 kusů historických trojkolek, který je pravděpodobně největší svého druhu na světě. Jednotlivé exponáty pocházejí z různých zemí celé Evropy, ale i Ameriky a Austrálie. Dvě nejstarší trojkolky sbírky pana Fialy mají ve svém rodném listě dokonce rok 1865.

Výstava se uskuteční v rámci festivalu Moravskotřebovské arkády.

Jak se rodí večerníčky

Ve spolupráci s Moravským zemským muzeem jsme pro Vás připravili interaktivní výstavu věnovanou televiznímu programu, který zná snad každý. Součástí výstavy je řada zajímavých her, jako večerníčkovo pexeso a interaktivních prvků pro děti, které přibližují proces a techniku, jakým byly kreslené seriály vytvářeny. Návštěvníci si mohou vyzkoušet vodění loutek, maňáskové divadélko v tv obrazovce, filmové ruchy nebo si složit večerníčkovu čepici.

Na výstavě si také můžete prohlédnout kulisy a postavičky, které si „zahrály“ v populárním večerníčku Pat a Mat nebo si podívat na některou z epizod tohoto známého večerníčku.

Keltové v Čechách

Výstava o životě Keltů v Čechách. Ta Vás seznámí s životem lidí, kteří obývali naše země před dvěma tisíci lety.

Součástí výstavy jsou archeologické nálezy keramiky či kovových nástrojů nebo žernovu. Archeologické nálezy většinou pochází ze známých středočeských oppid Závist u Zbraslavi nebo Stradonice u Berouna. Na velkých panelech se můžete seznámit s dávnou kulturou keltského kmene Bójů, který dal také naší zemi název, tj. Bohemia.

Na výstavě také uvidíte model typiského keltského obydlí a také palisády, kterými opevňovali svá sídliště – oppida. Zajímavý je i model keltského hrobu.

Krtečkova dobrodružství

Interaktivní výstava věnovaná tvorbě Zdeňka Milera je plná her, skládaček, soutěží a zajímavostí. Průvodcem je světoznámá a všemi dětmi milovaná postavička Krtečka. Přijďte si hrát s Krtečkem, cvrčkem, Kubou Kubikulou, veselou mašinkou a dalšími oblíbenými kreslenými postavičkami.

Expedice středověk

Interaktivní výstava nejen pro malé, ale i velké. Výstava hravou formou přibližuje atraktivní aspekty života lidí ve středověku.
Návštěvníci si mohou vyzkoušet dobové oblečení, rytířskou zbroj, posadit na model turnajového koně nebo se rozhlédnout z korby husitského vozu. Ukázky útrpného práva vás fyzickou formou přesvědčí o nepohodlí dřevěné klády či středověkého pranýře. Zajemci si také mohou vyzkoušet jak se psalo husím brkem, otestovat své historické znalosti na časové přímce nebo si zahrát na zvonkohře.
Na památku si můžete odnést vlastnoručně vyraženou minci středověkým razidlem.

Ďáblova bible

Codex Gigas, neboli česky Obrovská kniha byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v Podlažickém klášteře. Záměrem autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla a vytvořit tak jakousi „knihovnu v jedné knize“. Z tohoto důvodu byla ve středověku nazývána osmým divem světa. Podle unikátního vyobrazení ďábla na listu 290 o velikosti skoro 50 cm se jí lidově začalo říkat Ďáblova bible. Rozměr desek je 92x51x28 cm, hmotnost celé knihy 75 kg a obsahuje 640 stran.

Součástí výstavy bude i několik zajímavých historických biblí ze sbírek moravskotřebovského muzea.

Klenoty noční oblohy

Téměř celý říjen budou ve výstavním sále zámku k vidění fotografie vesmirných těles a úkazů pořízených skrze astronomické dalekohledy. Výstava je zapůjčená od Západočeské pobočky České astronomické společnosti.
Vernisáž s přednáškou Jindřicha Žižky: CESTA BEZ NÁVRATU – se bude konat ve čtvrtek 4. října v 17 hodin v Rytířském sále. Vstupné na přednášku zdarma.
5.10. dopolední program na nádvoří zámku pro školy: Přes překážky ke hvězdám
Výstava i doprovodné akce se konají ve spolupráci s Hvězdárnou Boleslava Tecla při DDM v Moravské Třebové

Dobrodružství na hradě – hlavolamy

2. duben – 15. květen 2011

Na začátek sezony pro Vás přichystali interaktivní vástavu Dobrodružství na hradě – hlavolamy. Výstavu připravujeme ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální peči, o.s. Ostrava. Výstava je určena hlavně pro dětského návštěvníka, ale na své si přijdou i rodiče.V kulisách hradních rozvalin čekají na návštěvníky hlavolamy, hry a rébusy s různou obtížností pro zkušené luštitele i pro začátečníky.

„Celá tato interaktivní výstava je “škola hrou”. Aniž by dítě vědělo, učí se matematiku, procvičuje si paměť, logické myšlení, kombinační schopnosti, postřeh a trpělivost.“, říká Karel Prais, vedoucí projektů.

Jan Saudek

Zveme Vás pozvat na výstavu fotografií a olejů Jana Saudka, která se koná ve výstavních prostorách zámku v Moravské Třebové.Výstava bude probíhat ve dnech od 21.5. 2011 do 31.5. 2011 v rámci celostátní přehlídky ZUŠ, Výtvarný svět na zámku.Součástí výstavy bude i vernisáž, která se uskuteční dne 21.5. 2011 ve 14:00 hodin.

Sára Saudková: Dolce Vita

Sára Saudková uvede na moravskotřebovském Fotofestivalu výstavu nazvanou Dolce vita. Hlavní roli na snímcích Sáry Saudkové hrají většinou ženy. Ženy nahé, ženy ženské, ženy divoké, rozevláté a něžné. Ženy, které umí být jen se sebou a umí vytvořit dojem souladu. Fotografie nevypráví příběhy, ale zachycují radost a okamžiky zastavení, vytržení z pavučiny chvatu a shonu, jako by autorka chtěla černou tužkou obtáhnout všechny pocity, než je někde zapomene, a nechat je číst dále samotné, nadechnout a prožít.

Historie policie a četnictva

Výstava pořádaná ve spolupráci s Muzeem policie v Praze vás seznámi s minulostí těcgto bezpečnostních složek u nás. Na informačních panelech se, ale můžete lecos dozvědět i o součastné policii. Například s fungováním dopravní policie, letecké služby  nebo Národní protidrogové centrály.

K nejzajímavějším exponátům patří jistě stejnokroje od prvorepublikových četníků až po stejnokroje příslušníků VB před rokem 1989. Fungování dopravní policie bude ilustrovat i vysloužilý dopravní radar pro měření rychlosti vozdel.

ADRESA

Zámecké nám.1
571 01  Moravská Třebová

GPS (parkoviště)  49°45'21"N, 16°39'55"E

TELEFON

POKLADNA  +420 461 312 458   pevná linka (jen od dubna do října, v otevírací době zámku)

POKLADNA  +420 731 151 784   mobilní telefon

VEDOUCÍ  +420 733 787 998   Mgr. Jindřich Kos

E-MAIL

POKLADNA   zamek.pokladna@ksmt.cz

VEDOUCÍ   zamek@ksmt.cz

zámek Moravská Třebová

Kulturní služby města Moravská Třebová

www.ksmt.cz
reditel@ksmt.cz
461 311 127

Muzeum Moravská Třebová

www.muzeummoravskatrebova.cz
muzeum@ksmt.cz
461 544 285

Město Moravská Třebová

www.moravskatrebova.cz
461 353 111

Zámecká kavárna

Jakub Zapletal
739 654 174

© Copyright zámek Moravská Třebová 2016     l      tvorba webu: www.bohuslavspacek.cz

ADRESA

Zámecké nám.1
571 01  Moravská Třebová

GPS (parkoviště)  49°45'21"N, 16°39'55"E

TELEFON

POKLADNA  +420 461 312 458   pevná linka (jen od dubna do října, v otevírací době zámku)

POKLADNA  +420 731 151 784   mobilní telefon

KASTELÁN  +420 733 787 998   Mgr. Jindřich Kos

E-MAIL

POKLADNA   zamek.pokladna@ksmt.cz

VEDOUCÍ   zamek@ksmt.cz

zámek Moravská Třebová

Kulturní služby města Moravská Třebová

www.ksmt.cz
reditel@ksmt.cz
461 311 127

Muzeum Moravská Třebová

www.muzeummoravskatrebova.cz
muzeum@ksmt.cz
461 544 285

Město Moravská Třebová

www.moravskatrebova.cz
461 353 111

Zámecká kavárna

Jakub Zapletal
739 654 174

© Copyright zámek Moravská Třebová 2016     l      tvorba webu: www.bohuslavspacek.cz