Výstava v Zámecké galerii

ARCHIV VÝSTAV

Hlavolamy na zámku

30. 3. – 20. 5. 2018

Interaktivní výstava pro celou rodinu.
Na výstavě jsou k vidění a rozluštění nejstarší hlavolamy světa zpracované výtvarnicí Věrou Tataro – například Ramsesova hvězda, Dürerův čtverec, mosty v Königsbergu, první křížovka v původním znění a další. Zároveň si návštěvníci mohou prohlédnout největší evropský hlavolam Big Pelikan, mohou si zkusit vyndat obřího ježka z klece, projet kolektivním bludištěm, sestavit lomený oblouk z molitanových bloků a nebo jen hrát s kostkama. V rámci výstavy je i hlavolamová herna.

 

Krysáci

1. 4. – 21. 5. 2017

Výstava, pojmenovaná jednoduše Krysáci, nabízí pohled do zákulisí natáčení populárního večerníčku. K vidění jsou trojrozměrné aranžované scény, které představují život televizních hlodavců na malém smetišti blízko Vizovic. Celou výstavu doplňují fotografie a texty, přibližující výrobu a natáčení Krysáků. Výstava může zaujmout i milovníky animované tvorby. Tento večerníček byl v roce 2008 mj. oceněn televizní cenou Elsa za nejlepší animovaný televizní pořad.

Pokud Vám jména Hodan, Hubert a Eda (či sádrový trpaslík Ludvíček) nic neříkají, pak se zeptejte dětí. Ty budou určitě vědět, že se jedná o hlavní postavičky oblíbeného loutkového večerníčku s názvem Krysáci, kterým svůj hlas propůjčili známí herci Bolek Polívka a Jiří Pecha.

Jiří Křenek – Formule 1 na zámku

Jiří Křenek je současný český fotograf, který se zaměřuje na oblast motoristického sportu. Jako jeden z mála občanů České republiky má akreditaci k fotografování závodů Formule 1. Právě fotografie z prostředí tohoto slavného okruhů závodů jsou předmětem výstavy v zámecké galerii. Výstava je součástí Fotofestivalu Moravská Třebová 2016. Za své fotografie získal několik cen. Mimo jiné dvě 1. místa v souteži Czech Press Photo (2000, 2002) nebo 1 cenu za nejlepší výtvarnou fotografii motoristického sportu v Paříži (2004).

Antonín Kratochvíl – Sideshow

Doposud nezveřejněné černobílé snímky vás vtáhnou do prostředí americké lidové zábavy – Sideshow.  Antonín Kratochvíl tyto fotografie pořídil  v roce 1973. Dokumentují svět pouličních herců, akrobatů, hadích žen či polikačů nožů, kteří kolemjdoucím za peníze ukazují svá bizarní cirkusová čísla. „Na Floridě jsem fotil více než půl tuny vážícího Texasana. Od roku šedesát sedm se kvůli své tloušťce přestal pohybovat. Celé dny a noci trávil v gigantické posteli, která se nacházela uprostřed jeho přívěsu, jehož dvě strany byly vyrobeny ze skla. Chodívali se na něj koukat zvědavci z celé Ameriky…“ (A. Kratochvíl)

 

Fenomén Igráček

Výstava o legendární hračce, se kterou si hráli už rodiče dnešních dětí. Její součástí je velká sbírka jak historických tak nových, moderních variant figurek. Návštěvníci se také mohou seznámit s výrovou a vývojem panáčků od roku 1976, kdy byl první Igráček, povoláním zedník, vyroben. Součástí výstavy je i hrací koutek pro děti. Také si buďte moci koupit některé Igráčky ze současné produkce. Výstava byla realizována ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Brně.

Ivan Pinkava

Ivan Pinkava si během takřka třiceti let vytvořil vlastní, svébytný vizuální jazyk, který lze ztotožnit s jeho vlastním uvažováním o světě. Figury a zátiší se v jeho díle prolínají, jsou aktualizovaným zrcadlením hlubších myšlenkových procesů navázaných na řeč tradiční západní kultury. Autor cíleně vstupuje do známých ikonografických situací, aby je – někde nepatrně, jinde radikálně – pozměnil, zpřeházel, přejmenoval, vyprázdnil, zastřel nebo jim dal vyniknout v jiném osvětlení. Za dějinnými kulisami nachází cosi společného, platného pro současnost i budoucnost – předobrazy lidské nejistoty pramenící z vlastní tělesné pomíjivosti.

Historické trojkolky

Jedinečná výstava historických trojkolek ze soukromé sbírky Jiřího Fialy, kterému se podařilo vytvořit kolekci více jak 140 kusů historických trojkolek, který je pravděpodobně největší svého druhu na světě. Jednotlivé exponáty pocházejí z různých zemí celé Evropy, ale i Ameriky a Austrálie. Dvě nejstarší trojkolky sbírky pana Fialy mají ve svém rodném listě dokonce rok 1865.

Jak se rodí večerníčky

Interaktivní výstava věnovaná televiznímu programu, který zná snad každý. Součástí výstavy je řada zajímavých her, jako večerníčkovo pexeso a interaktivních prvků pro děti, které přibližují proces a techniku, jakým byly kreslené seriály vytvářeny. Návštěvníci si mohou vyzkoušet vodění loutek, maňáskové divadélko v tv obrazovce, filmové ruchy nebo si složit večerníčkovu čepici. Na výstavě si také můžete prohlédnout kulisy a postavičky, které si „zahrály“ v populárním večerníčku Pat a Mat nebo si podívat na některou z epizod tohoto známého večerníčku.

Keltové v Čechách

Výstava o životě Keltů v Čechách. Součástí výstavy jsou archeologické nálezy keramiky či kovových nástrojů nebo žernovu. Archeologické nálezy většinou pochází ze známých středočeských oppid Závist u Zbraslavi nebo Stradonice u Berouna. Na velkých panelech se můžete seznámit s dávnou kulturou keltského kmene Bójů, který dal také naší zemi název, tj. Bohemia. Na výstavě také uvidíte model typického keltského obydlí a také palisády, kterými opevňovali svá sídliště – oppida. Zajímavý je i model keltského hrobu.

Krtečkova dobrodružství

Interaktivní výstava věnovaná tvorbě Zdeňka Milera je plná her, skládaček, soutěží a zajímavostí. Průvodcem je světoznámá a všemi dětmi milovaná postavička Krtečka. Přijďte si hrát s Krtečkem, cvrčkem, Kubou Kubikulou, veselou mašinkou a dalšími oblíbenými kreslenými postavičkami.

Expedice středověk

Interaktivní výstava nejen pro malé, ale i velké. Výstava hravou formou přibližuje atraktivní aspekty života lidí ve středověku.
Návštěvníci si mohou vyzkoušet dobové oblečení, rytířskou zbroj, posadit na model turnajového koně nebo se rozhlédnout z korby husitského vozu. Ukázky útrpného práva vás fyzickou formou přesvědčí o nepohodlí dřevěné klády či středověkého pranýře. Zájemci si také mohou vyzkoušet jak se psalo husím brkem, otestovat své historické znalosti na časové přímce nebo si zahrát na zvonkohře.

Ďáblova bible

Codex Gigas, neboli česky Obrovská kniha byla pravděpodobně napsána počátkem 13. století v Podlažickém klášteře. Záměrem autora bylo shrnout veškeré vědění do jediného díla a vytvořit tak jakousi „knihovnu v jedné knize“. Z tohoto důvodu byla ve středověku nazývána osmým divem světa. Podle unikátního vyobrazení ďábla na listu 290 o velikosti skoro 50 cm se jí lidově začalo říkat Ďáblova bible. Rozměr desek je 92x51x28 cm, hmotnost celé knihy 75 kg a obsahuje 640 stran. Součástí výstavy je i několik zajímavých historických biblí ze sbírek moravskotřebovského muzea.

Klenoty noční oblohy

Výstava fotografií vesmírných těles a úkazů pořízených skrze astronomické dalekohledy. Výstava je zapůjčená od Západočeské pobočky České astronomické společnosti.

Dobrodružství na hradě – hlavolamy

Výstava je určena hlavně pro dětského návštěvníka, ale na své si přijdou i rodiče.V kulisách hradních rozvalin čekají na návštěvníky hlavolamy, hry a rébusy s různou obtížností pro zkušené luštitele i pro začátečníky. „Celá výstava je “škola hrou”. Aniž by dítě vědělo, učí se matematiku, procvičuje si paměť, logické myšlení, kombinační schopnosti, postřeh a trpělivost.“, říká Karel Prais, vedoucí projektů.

Jan Saudek

Výstavu fotografií a olejů známého fotografa Jana Saudka, která se koná ve výstavních prostorách zámku v Moravské Třebové.

Sára Saudková: Dolce Vita

Výstava Dolce vita. Hlavní roli na snímcích Sáry Saudkové hrají většinou ženy. Ženy nahé, ženy ženské, ženy divoké, rozevláté a něžné. Ženy, které umí být jen se sebou a umí vytvořit dojem souladu. Fotografie nevypráví příběhy, ale zachycují radost a okamžiky zastavení, vytržení z pavučiny chvatu a shonu, jako by autorka chtěla černou tužkou obtáhnout všechny pocity, než je někde zapomene, a nechat je číst dále samotné, nadechnout a prožít.

ADRESA

Zámecké nám.1
571 01  Moravská Třebová

GPS (parkoviště)  49°45'21"N, 16°39'55"E

TELEFON

POKLADNA  +420 461 312 458   pevná linka 

POKLADNA  +420 731 151 784   mobilní telefon

VEDOUCÍ  +420 604 547 813

E-MAIL

POKLADNA   zamek.pokladna@ksmt.cz

VEDOUCÍ   zamek@ksmt.cz

zámek Moravská Třebová

Kulturní služby města Moravská Třebová

www.ksmt.cz
reditel@ksmt.cz
461 311 127

Muzeum Moravská Třebová

www.muzeummoravskatrebova.cz
muzeum@ksmt.cz
461 544 285

Město Moravská Třebová

www.moravskatrebova.cz
461 353 111

Zámecká kavárna

Jakub Zapletal
739 654 174

© Copyright zámek Moravská Třebová 2016     l      tvorba webu: www.bohuslavspacek.cz

ADRESA

Zámecké nám.1
571 01  Moravská Třebová

GPS (parkoviště)  49°45'21"N, 16°39'55"E

TELEFON

POKLADNA  +420 461 312 458   pevná linka 

POKLADNA  +420 731 151 784   mobilní telefon

KASTELÁN  +420 604 547 813   Iva Kopáčková

E-MAIL

POKLADNA   zamek.pokladna@ksmt.cz

VEDOUCÍ   zamek@ksmt.cz

zámek Moravská Třebová

Kulturní služby města Moravská Třebová

www.ksmt.cz
reditel@ksmt.cz
461 311 127

Muzeum Moravská Třebová

www.muzeummoravskatrebova.cz
muzeum@ksmt.cz
461 544 285

Město Moravská Třebová

www.moravskatrebova.cz
461 353 111

Zámecká kavárna

Jakub Zapletal
739 654 174

© Copyright zámek Moravská Třebová 2016     l      tvorba webu: www.bohuslavspacek.cz