Středověká mučírna a alchymistická laboratoř

Středověká mučírna a alchymistická laboratoř

Tortura a alchymie v Čechách

Tortura a alchymie v Čechách

Expozice pojednávající o vývoji tortury v Čechách a rozkvětu alchymistické vědy na dvoře Ladislava Velena ze Žerotína v Moravské Třebové.

Dvě expozice jsou spojeny v jeden prohlídkový okruh.

Moravské Třebové bylo uděleno hrdelní právo v roce 1406 a právo útrpné je tématem expozice nazvané Středověká mučírna, která se nachází ve sklepení moravskotřebovského zámku. Expozice vás seznámí s nelidskými praktikami tortury. Právě zde můžete pocítit hrůznou atmosféru mučírny i katovny a na vlastní kůži si vyzkoušet různé mučící nástroje a donucovací prostředky jako je španělská bota, pranýř, palečnice, stolička pro čarodějnice či skřipec.

Nejtemnější období moravskotřebovských dějin pak střídá období rozkvětu umění a vědění, které reprezentuje i alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny, dvorního alchymisty a lékaře Ladislava Velena ze Žerotína.

Jedinečná expozice alchymistické laboratoře Mistra Bonaciny Vás taktéž zavede do sklepních prostor, kde se seznámíte s jeho tajuplnou pracovnou. Uvedeme vás do tajů renesanční alchymie a nástrojů praktické alchymie – poznáte křivule, alembiky, athanory, dózy, tavící pece, ale také vhlédnete do bohaté alchymistické a astrologické symboliky.

Přijeďte poodhalit roušku tajemství nad věčným koloběhem života a smrti. Těšíme se na vás!

Fotogalerie