Vernisáž výstavy Rodinná loutková divadélka

20. 6. 2024 v 17:00

Vernisáž výstavy Rodinná loutková divadélka

Součástí vernisáže bude varietní loutkové přestavení Dřevěný cirkus na nádvoří zámku. V případě nepříznivého počasí v sále Základní umělecké školy na zámku.
Poté se přesuneme do výstavních prostor zámku, kde proběhne představení samotné výstavy jejími tvůrci, kterými jsou členové mezinárodního loutkového divadla Karromato.

Výstava přibližuje český fenomén tzv. „rodinná loutková divadélka“ z první poloviny 20. století. Jedná se o sériově tištěná stolní divadélka, na kterých se podíleli významní čeští umělci jako například Vít Skála, Karel Štapfer, Josef Skupa, Svatopluk Bartoš či Antonín Ladislav Salač. Tato divadélka byla v rodinách pořizována nikoliv jako hračka pro děti, ale jako prostředek k předvádění loutkového divadla rodiči dětem.

Divadélka, loutky, dekorace, rekvizity, oblečky pro loutky a střihy na ně, divadelní texty. To vše bude od 20. června k vidění na zámku v Moravské Třebové.

Výstava je připravena ze soukromé sbírky loutkového divadla Karromato. Karromato je mezinárodní loutkové divadlo založené v Praze v roce 1997. Jeho zakládající členové pocházející z České republiky, Maďarska a Španělska působí jako loutkoherci, výtvarníci i konstruktéři tradičních dřevěných loutek a se svými představeními hráli již ve více jak 30 státech Evropy, Asie a Ameriky.